zielone szparagi

Galeria


XX Międzynarodowa Konferencja Szparagowa

2017.03.07

W pięknie udekorowanej przez dr hab. Agnieszkę Krzymińską (Katedra Roślin Ozdobnych) sali konferencyjnej hotelu HiFi w Paproci na przedmieściach Nowego Tomyśla miało miejsce, w dniu 7 marca 2017 roku, jubileuszowe spotkanie specjalistów i producentów szparagów. Organizatorami XX Międzynarodowej Konferencji Szparagowej byli: Polski Związek Producentów Szparaga, Katedra Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Starostwo Powiatowe w Nowym Tomyślu. Honorowy patronat nad Konferencją objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, a patronat medialny TVP3.

W tym roku konferencja zgromadziła wyjątkowo liczną rzeszę uczestników bowiem, wraz z polskimi i zagranicznymi firmami reklamującymi swoje produkty, było ich około 200. Na sali obecni byli producenci polscy oraz niemieccy i holenderscy.

Miłym akcentem wydarzenia było wręczenie wyróżnienia - Złotych Szparagów przez Zarząd Polskiego Związku Producentów Szparaga. Otrzymał je prof. dr hab. Mikołaj Knaflewski za wybitne zasługi nie tylko dla Związku, lecz również dla promocji produkcji i spożycia szparaga w naszym kraju. Profesor jest między innymi inicjatorem i organizatorem 20. Krajowych i Międzynarodowych Konferencji Szparagowych. W tym roku prof. Knaflewski obchodzi również jubileusz 50-lecia pracy w Katedrze Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W trakcie obrad konferencji wykładowcy z Niemiec, Anglii, Chin i Polski omówili najbardziej aktualne zagadnienia dotyczące sytuacji ekonomicznej, technologii uprawy i zbioru oraz przetwarzania szparagów. Drugą sesję konferencji poprowadził prof. dr hab. Czesław Sadowski, były prorektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Jubileuszową konferencję uświetnił swoim doskonałym występem Zespól Pieśni i Tańca „Łany” z naszego Uniwersytetu. Zespół zaprezentował pieśni i tańce z różnych regionów Polski, w tym także z zachodniej Wielkopolski. Z dużym zaciekawieniem uczestnicy wysłuchali utworu zagranego na dudach wielkopolskich, zwanych kozą. Występ „Łanów” spotkał się z olbrzymim uznaniem i został nagrodzony długimi i gromkimi oklaskami.

Dzięki osobistemu zaangażowaniu autorów tego artykułu, Prezesa Związku Mariana Jakobsze i Starosty Powiatu Nowotomyskiego Ireneusza Kozeckiego wraz z pracownikami Urzędu, udało się zorganizować konferencję na wysokim, międzynarodowym poziomie, z symultanicznym tłumaczeniem referatów, jak też w doskonałej oprawie artystycznej. W trakcie jednej z przerw wykonano zbiorowe zdjęcie uczestników Konferencji, które każdy z nich otrzymał na pamiątkę.

prof. dr hab. Mikołaj Knaflewski
mgr Anna Zaworska
Katedra Warzywnictwa
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Chiny 2016

W dniach 10 - 22 września grupa członków naszego Związku wzięła udział w wyprawie do Chin. Jej głównym celem było złożenie rewizyty zaprzyjaźnionym producentom szparaga, którzy odwiedzili nas w ubiegłym roku. Byliśmy podejmowani niezwykle serdecznie i gościnnie. Bardzo ciekawym wizytom u producentów szparagów towarzyszyły spotkania z przedstawicielami lokalnych władz. Nasza wizyta została zauważona i informacje o niej ukazały się w prasie i w lokalnych stacjach telewizyjnych.. W programie przygotowanym przez dr Wenjing Chen i profesora Mikołaja Knaflewskiego nie zabrakło też oczywiście atrakcji turystycznych. Cały wyjazd był bardzo udany i atrakcyjny. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji fotograficznej.